Kostas Valetas

Kostas Valetas

1939’da Midilli’de doğan Valetas, hukuk ve politik-ekonomi alanlarında eğitim almıştır. Edebiyat dünyasına adını 1962’de yazdığı “Lumumba” adlı şiirle duyuran sanatçı Kayıp Güzellik ve Cesur Hayat adlı öykü kitapları yayımlamıştır.  

1967’de bir tür hümanist manifestosu olan “İtalyan Anayasası” denemesini ve aynı yıl yine deneme niteliğinde olan “Satirik Molfetas” ile “Kurtarıcı” yı yazmıştır.

Paris Üniversitesi’nde Sosyoloji ve İşletmecilik ile Siyasal Bilimler Tarihi alanlarında eğitim almıştır. Ayrıca Sorbonne’da Edebiyat Tarihi öğrenimi görmüştür.

Kitaplarının çoğunda geri kalmış ülkelerin basit hayatını öne çıkarmış Batının makineleşmiş insan hayatından daha üstün görmüştür. Avrupa hayatını yakından tanıyan Valetas, insanın aslını unutmaması ve onu yaşatması gerektiğine eserlerinde sürekli vurgu yapmıştır.

Başlıca Eserleri:

Lumumba  

Kayıp Güzellik

Cesur Hayat

Sosyal Elen Hareketi

Tabaki’nin Kahvesinde

Çin Seddi

Edgar Allen Poe’nun Elen İhtirası

İspanyol Antolojisi

Göçebeler

Egira

edebiyatvadisi

Next Post

Göçebeler

Paz Tem 7 , 2019
Kostas Valetas’ın “Göçebeler” adlı romandan (*); “Tellal, gitme fikrine elinden geldiği kadar karşı koyuyordu. Fakat Maria’nın onu hesaba kattığı yoktu. Onun isteği olmadan ve bütün söylediklerine kulak asmadan yolculuğa hazırlanmaktaydı. Son ana kadar kalmakta, Maria’nın gitmesine engel olmakta kararlı olan o, bir dönüş yaptı. Trene kendisi istemeden, meçhul ve karanlık […]

You May Like