Anlatımda Halk Söyleminden Yararlanma

Anlatımda Halk Söyleminden Yararlanma

Atasözleri, deyimler, kalıplaşmış ifadelere yer vererek duygu ya da düşüncenin etkili anlatımının sağlanmasıdır. Ayrıca kimi ağız özelliklerinin de korunarak yazıya eklenmesi, metne içtenlik duygusunu katar:

Eskiden İstanbul’da çocuklar kuşları yakalar, bir kafese koyar, “Azat, buzat, cennet kapısında gözet!” diyerek satarlarmış. Satın alanlar da bu kuşları salar, özgürlüğüne kavuştururlarmış; adak adamak, sevap kazanmak için. Zamanla İstanbullular bu kuşları almayı bırakmışlar. Ellerinde kafes dolusu kuş kalan çocuklar, insanların kötülüğünden, zavallı kuşların öleceğinden dertlenmeye başlıyorlar sonra, o kuşları yakalayıp kafeslere tıkan kendileri değilmiş gibi.

edebiyatvadisi

Next Post

Açıklama

Cts Tem 13 , 2019
Açıklama Bir konu hakkında okuyucuya bilgi vermek için yapılan anlatımdır. Ele alınan konu hakkındaki birtakım sorular, bu anlatım kullanılarak cevaplandırılır. Açıklama, bir durum, kavram ya da konuyu tanıtmak, bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermek, konu ya da kavramın niteliklerini ortaya koymaktır. Makale, deneme gibi düşünce yazılarında, bilimsel metinlerde çok kullanılan bir […]

You May Like