Anlatımda Benzetme

Anlatımda Benzetme

Arasında ortak ilgi bulunan iki varlıktan zayıf olanın güçlüye benzetilmesidir. Benzetme, anlatıma güzellik katan yollardan biridir.

Benzetmede ikisi asıl, ikisi yardımcı olmak üzere dört öge bulunur. Bunlar;

Asıl Ögeler:

  1. Benzeyen
  2. Benzetilen

  Yardımcı Ögeler:                        

  1. Benzetme Yönü
  2. Benzetme Edatı                                              

Ancak benzetmenin asıl ögelerinden sadece benzeyenin kullanmasıyla yapılan kapalı istiare, yine sadece benzetilenin kullanılmasıyla oluşan açık istiare sanatları da metinlerde yer alabilir:

Bitmez tükenmez Anadolu yollarında dereler, tepeler aşarak, yokuşlar çıkıp inişler inerek, dikenlikler ve kayalıklar arasından geçerek hazin hazin yürüyen kocaman, acayip kaplumbağalar… Siz, aynı zamanda, Türk köylüsünün yırtık pırtık eşyaları arasında, emsalsiz bir savaş alanında birer destan eşyası da taşıyorsunuz. Onun için uzaktan uzağa bana mitolojik hayvanlar gibi görünüyorsunuz.

Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mühimmat taşıyan “kağnılar”,  bu parçada yer alan “kaplumbağalar”a benzetilmiştir. Ancak “kağnılar” (benzeyen) sözcüğü, parçada kullanılmadığı için benzetme, “açık istiare” sanatına dönüşmüştür.

edebiyatvadisi

Next Post

Yineleme

Cum Tem 12 , 2019
Yineleme Bir düşünce ya da duyguyu daha etkili iletebilmek için kimi sözlerin tekrar edilmesidir. Yineleme, abartılı ve yapay olmadığı sürece okuyucuda etki bırakır: Tiyatro bozuluyor. Çünkü üst üste iki başarısız oyun sahneleyen özel tiyatro, kapısına kilit vuruyor. Tiyatro bozuluyor. Genç oyunculara mesleklerinde az başarılı olmuş ya da sıradan insanlar eğitmenlik […]

You May Like