Anatole France

Anatole France (1844-1924)

Fransız edebiyatının önemli temsilcilerindendir.    Yapıtlarında zengin bir klasik kültürü açık ve duru bir dille, bilge bir alaycılıkla yansıtabilmiş, edebiyatın her türünde yapıtlar vermiş, politika, din, tarih, sanat, edebiyat ve felsefe alanlarında Voltaire ve Diderot’nun hümanist aydınlanma geleneğini sürdürmüştür.

Asıl adı Jacques-Anatole-François Thibault olan Anatole France 1844 yılında Paris’te bir kitapçının oğlu olarak dünyaya geldi. Stanislas Lisesi’nde sağlam bir hümanist eğitim aldıktan sonra kütüphanecilik, yayınevi asistanlığı, arşivcilik, öğretmenlik gibi değişik işler yaptı. Bu arada Parnasse Okulu şairleri arasında yer aldı ve edebiyat çevrelerinde saygın bir yer edindi.

1875 yılında Le Temps gazetesi onu edebiyat eleştirmeni olarak işe aldı. Bu gazetede çağdaş yazarlar

üzerine yazdığı eleştiriler daha sonra dört ciltlik La Vie Litteraire (Edebiyat Hayatı) adıyla yayımlandı.

Daha sonra yayımlanan Sylvestre Bonnard’ın Suçu (1881) adlı romanı, güzel dili ve alaycı deyişiyle onu bir anda üne kavuşturdu.

1877 yılında evlenip beş yıl sonra boşandı ve Paris’in ünlü edebiyat salonlarından birine ev sahipliği yapan Madam de Caillavet ile birlikte yaşamaya başladı. Bu ilişkiden esinlenerek yazdığı trajik bir aşk öyküsü olan Kırmızı Zambak (1894) büyük başarı kazandı.

1896 yılında Fransız Akademisi’ne seçildi. Bu yıllarda toplumsal sorunlarla giderek daha çok ilgilenmeye başladı. Dreyfus Olayı başladığında Emile Zola’nın en yakın destekçisiydi. Onun hazırladığı bildiriye ilk imzayı attı. Amerika’daki Sacco-Vanzetti davası nedeniyle yazdığı açık mektup Amerikan gazetelerinde yayımlandı. 1897-1901 yılları arasında yazdığı dört ciltlik Histoire Contemporaine (Çağdaş Tarih) adlı romanında Dreyfus olayını ve Fransız toplumsal politik yaşamını ele aldı.

1921 yılı Nobel Edebiyat Ödülü ona verildiğinde 25 cilt tutan yapıtlarıyla tüm dünyada tanınan bir yazardı. Ömrünün son yıllarında Fransız Komünist Partisi’ne üye oldu.

12 Ekim 1924’de on yıl kadar önce taşınmış olduğu Tours kentinde öldü. Cenazesi devlet töreniyle gömüldü.

Eserleri:

Roman ve Öyküleri:

Dostumun Kitabı, Küçük Pierre, Ördek Ayaklı Kraliçe Lokantası, Jerome Coignard’ın Düşünceleri, Azize Claire Çeşmesi, Penguenler Adası, Jean D’Arc, Tanrılar Susamışlardı, Meleklerin İsyanı,  Sylvestre Bonnard’ın Cinayeti, Sedef Kutu, Kırmızı Zambak, Azize Claire’in Kutusu, Jacques Tournebroche’un Öyküleri, Epikür’ün Bahçesi

Şiir:

Süslü Şiirler, Korinthos Şenlikleri

Öz Yaşam Öyküsü:

Dostumun Kitabı, Küçük Pierre

Eleştiri:

Edebiyat Hayatı, Latin Dehası

edebiyatvadisi

Next Post

Penguenler Adası

Paz Tem 7 , 2019
Anatole France’ın “Penguenler Adası” romanından*; III PROFESÖR OBNUBILE’İN YOLCULUĞU Art arda gelen birçok akıl almaz değişiklik, bir yandan zamanın törpüsü, öbür yandan da tarihçilerin berbat anlatımı sayesinde unutulduktan sonra, Penguenler halkın kendisini yönettiği bir hükümet kurdular. Önce bir kurultay oluşturup devlet başkanını seçme yetkisini bu kurula verdiler. Basit halk arasından […]

You May Like